Spawanie światłowodów – cena oraz stosowane urządzenia i materiały

Spawanie światłowodów jest obecnie najważniejszym elementem tworzenia ogromnej sieci optycznej, która dotychczas wykorzystywała znacznie mniej wydajne przewody miedziowe. Proces łączenia włókien światłowodowych ze sobą, choć częściowo przypomina techniki pracy ze starszymi wariantami okablowania, w praktyce wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i sporego doświadczenia. Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca niezwykłej dokładności, co oczywiście przekłada się na koszty samego procesu i narzędzi wykorzystywanych przez monterów. Z jakich urządzeń i materiałów korzystają w swojej codziennej pracy i z jakimi kosztami montażu należy się liczyć?

Spawanie światłowodów – podstawowe narzędzia pracy montera

Jednym z pierwszych zadań montera sieci światłowodowej jest przygotowanie włókien do pracy, a więc ich dokładnie oczyszczenie, przycięcie czy zdjęcie izolacji. Wszelkie narzędzia dostępne obecnie na rynku pozwalające na wykonanie tego typu zadań to elementy niezbędnego wyposażenia każdego montera sieci światłowodowej.

czyścik do złączy

W skład podstawowego zestawu czyszczącego wchodzą:

  • Czyścik One-click cleaner 2.5mm (do czyszczenia przez adaptery złączy np SC/FC/ST itd),
  • Czyścik One-click cleaner 1.25mm (do czyszczenia przez adaptery złączy np. LC/MTRJ itd),
  • Kaseta czyszcząca do czyszczenia wszystkich rodzajów złączy.

Dodatkowo, przy jakichkolwiek pracach montażowych sieci światłowodowej potrzebne będą rozbudowane zestawy narzędziowe. Cleavery, lokalizatory uszkodzeń, mierniki mocy optycznej, strippery i slittery, nożyce do kevlaru, obcinaczki – bez właściwych narzędzi zespawanie światłowodów skutecznie będzie właściwie niemożliwe. Wystarczy drobne zabrudzenie czy niewykonane pod idealnym kątem nacięcie, a włókno okaże się praktycznie nieużyteczne.

Ostatnim, choć zdecydowanie największym i najważniejszym narzędziem pracy montera sieci światłowodowej jest oczywiście dedykowana spawarka światłowodowa. Tę wybiera się nie tylko w oparciu o cenę (która wcale nie jest tu wyznacznikiem jakości spawarki), ale przede wszystkim o planowaną liczbę wykonywanych spawów w trakcie jednej instalacji oraz rodzaj sieci, w jakiej spawanie światłowodów będzie się odbywało.

spawarka światłowodowa

Spawarki mogą być podzielone na centrujące do płaszcza włókna, do rdzenia geometrycznego lub do rdzenia rzeczywistego, przy czym te ostatnie to gwarancja najwyższej jakości, istotna przede wszystkim przy wykonywaniu naprawdę dużej ilości spawów. Spawarki centrujące do płaszcza włókna są stosunkowo tanim i dobrym narzędziem pracy, pod warunkiem że same włókna światłowodowe wykorzystywane podczas budowy sieci to włókna dobrej jakości, cechujące się centralnym umieszczeniem rdzenia względem płaszcza.

Spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego to całkowicie przeciwne spektrum cenowe, ale i jakościowe. Spawarki tego typu wykorzystują system automatycznego rozpoznawania rodzaju włókien i podczas pracy układają je dokładnie względem rdzenia rzeczywistego, przez co połączenia są tu naprawdę precyzyjne. Spawarki tego typu stosuje się więc przy budowie bardzo rozbudowanych sieci światłowodowych, gdzie zarówno intensywność jak i dokładność pracy są bardzo wysokie.

Spawanie światłowodów – cena

Wiemy już, że spawanie wymaga od monterów nie tylko ogromnego doświadczenia i precyzji, ale też stosowania specjalistycznych sprzętów gwarantujących idealne łączenie włókien przekładające się na sprawność całej sieci. Z tego też powodu cena spawania światłowodów nie będzie najniższa, choć jak nie trudno zauważyć, w porównaniu do oferowanej przez włókna światłowodowe jakości sieci i transferu danych, zdecydowanie korzystna. Większość firm zajmujących się usługami spawania światłowodów określa swój cennik na podstawie ilości włókien wymagających spawania, zakładając że im większa ich ilość tym bardziej opłacalny staje się proces spawania. Średnia cena spawania (bez kosztów przygotowania włókien czy kanałów którymi będą poprowadzone to obecnie około 16-25 złotych, w zależności od ilości wymaganych spawów.

Koszty z punktu widzenia monterów ograniczają się oczywiście nie tylko do robocizny, ale też kosztów utrzymania i pozyskania narzędzi, o których wspominaliśmy wyżej. Ceny dobrych spawarek światłowodowych zamykają się w granicach od 8 do nawet 35 tysięcy złotych, co po dodaniu kosztów akcesoriów do czyszczenia i przygotowywania włókien może okazać się dla firmy monterskiej naprawdę dużą, ale też bardzo opłacalną inwestycją. Światłowody są dziś podstawą telekomunikacji i zapotrzebowanie na nie będzie jedynie wzrastało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *