rozwiązania światłowodowe

Rozwiązania światłowodowe dla budynków mieszkalnych

Zastosowanie szybkich, niezawodnych łączy światłowodowych jako rozwiązania dla budynków i osiedli mieszkalnych to zmiana, nad którą od lat pracują już najwięksi operatorzy. Dostawcy usług internetowych, świadomi potrzeb wynikających z coraz szybszego rozwoju technologii i coraz szerszej dostępności do urządzeń wymagających odpowiedniej przepustowości łącza, sumiennie prowadzą kampanię mającym na celu dostarczanie usług użytkownikom domowym za pomocą technologii FTTH, a nie jak do tej pory, FTTB, która doprowadzała sieć wyłącznie do budynku (zazwyczaj piwnicy), przekazując ostatni etap transmisji danych na tradycyjne łącza. Dlaczego potrzebne są coraz to nowsze rozwiązania światłowodowe dla budynków mieszkalnych i jak zapewnianie szybkiego, stabilnego łącza jest dziś zapewniane wszystkim użytkownikom sieci jednocześnie?

Rozwiązania światłowodowe dla domów

rozwiązania światłowodowe - ftth

Właściwie cała struktura Internetu bazuje dziś na niezwykle wydajnych, wytrzymałych sieciach światłowodowych, dzięki którym dostarczenie danych do użytkownika końcowego jest możliwe w tak ogromnej skali.

Niestety, w przypadkach bloków mieszkalnych i starszych osiedli nie zawsze można liczyć na nowoczesną infrastrukturę – większość operatorów wymieniło co prawda główne linie sieci na nowoczesne rozwiązania światłowodowe, jednak ich trasa to typowe FTTB, czyli Fibre-to-the-building. Dostarczona w ten sposób sieć kończy się w piwnicy, skąd dane trafiają do użytkowników końcowych przez kable położone nawet kilkanaście lat temu.

Tego typu połączenia sprawiają, że nawet najnowsze komputery i najdroższe oferty operatorów nie zapewnią ci szybkiego łącza zdolnego obsłużyć kilka laptopów, telewizor, smartfony, lodówkę, pralkę i każdy element korzystający z domowego Internetu.

Rozwiązaniem przeniesionym z nowych osiedli mieszkaniowych i rozwiązań biurowych stało się więc FTTH, czyli doprowadzanie światłowodu bezpośrednio do mieszkań. Problem stanowi oczywiście zmodernizowanie całej sieci, ale operatorzy starają się na bieżąco pracować nad poprawą swoich usług i wykorzystując istniejące infrastruktury by tamtędy poprowadzić nowoczesne okablowanie. Warto przyjrzeć się jednak samej architekturze światłowodowej, gdyż sieci można tu podzielić na dwa rodzaje: P2P, czyli point-to-point, oraz P2MP, czyli point-to-multipoint.

Ta pierwsza z nich zakładałaby połączenie klienta z urządzeniem operatora indywidualnym łączem światłowodowym, co oczywiście byłoby inwestycją skrajnie nieekonomiczną w przypadku budynków mieszkalnych. Druga wersja wykorzystuje pojedyncze włókno światłowodowe, które dociera do ulokowanego zazwyczaj w piwnicy splittera rozdzielającego sygnał na większą liczbę abonentów.

Oczywiście w sytuacji tej każdy z użytkowników korzysta z części przepustowości pierwotnego włókna, jednak w porównaniu ze standardowymi technologiami stosowanymi kilkanaście lat temu, jakość jest tu nieporównywalnie lepsza. Co więcej, nowoczesne splittery pozwalają na podłączenie większej ilości włókien światłowodowych sprawiając, że sieć, która dziś okazuje się być wystarczającą, może zostać w przyszłości rozbudowana.

rozwiązania światłowodowe - gpon

Rozwiązania światłowodowe w budynkach mieszkalnych

Jeszcze do niedawna pomysł podłączania mieszkań pod sieć światłowodową wydawał się być co najmniej nieopłacalną inwestycją – kto potrzebowałby tak szybkiego Internetu do zwyczajnego surfowania po sieci czy oglądania telewizji? Okazuje się jednak, że tradycyjne rozwiązania nie dają sobie już rady w obliczu coraz to nowszych technologii, wysokiej jakości zdjęć i video, rozdzielczości 4K czy konieczności obsługi nie jednego, a co najmniej kilku urządzeń jednocześnie. Biorąc pod uwagę fakt, że z sieci korzysta dziś nie tylko laptop czy komputer stacjonarny, ale też telewizor, smartfon, pralka czy lodówka, ostateczna minimalna przepustowość łącza musiała zwiększyć się niezwykle szybko.

Wykorzystywane dotąd w warunkach biurowych i technicznych rozwiązania światłowodowe stały się więc codziennością także w budynkach mieszkalnych. Ich doprowadzanie nie jest oczywiście tak proste, jak można by oczekiwać, jednak z punktu widzenia operatorów jest dziś najlepszą możliwą decyzją – technologia idzie wyłącznie na przód, a wymagania użytkowników rosną niemal nieustannie. Bez podłączenia indywidualnych klientów bezpośrednio do sieci światłowodowej za pomocą włókien światłowodowych, dostęp do informacji w domach mógłby być za kilka lat wręcz niemożliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *